Archívy značky: denisavolekova

Dobrodružstvo v obývačke alebo naozajstní hrdinovia

Začnem tak light dobrodružstvom z obývačky 🙂 pýtate sa a to už ako? No jednoducho existuje jeden vzácny človek a práve na slovensku ovenčený mnohými cenami z celého sveta, ktorý chodí po rôznych dobrodružných miestach a prostredníctvom svojho objektívu dokáže tieto skvelé zážitky sprostredkovať aj nám všetkým. Áno hovorím o režisérovi Paľkovi Barabášovi a jeho filmoch. Práve včera som sa vrátila z premiéry jeho nového filmu Sloboda pod nákladom, ktorý mal až filozofický rozmer, zrovna tento film je viac pre mamičky a keďže bola premiéra večer tak som Zachynka nevzala so sebou keď ho pozrieme spolu dám vedieť ako sa mu to páčilo. Film je o štyroch starých pánoch nosičoch, ktorí majú viac ako 60 rokov, ale do dôchodku sa ani omylom nechystajú a stále ešte nosia na chaty 50 a viac kilové náklady. Rozprávajú o svojej láske k horám a o životných pravdách aj o tom čo ich stále drží v takejto kondícií, toto mne pripadá ako úžasný príklad, ktorý môžme ukazovať našim deťom, že je možné robiť čokoľvek a v každom veku. Zaznelo tam aj zopár silných posolstiev, pre mňa osobne bola najcennejšia veta, ktorú povedal Paľko Barabáš osobne, ale nesie sa celým filmom a to, že nosiči vždy svoj náklad donesú, koľko si naložia toľko donesú, čo ich cvičí k veľkej vytrvalosti a tomu, že čo som si nabral a začal to aj dokončím, čo ja osobne považujem za jednu z najdôležitejších vlastností v živote. To že vás čakajú nádherné pohľady na Tatry v každom ročnom období, zahalené do rôznych mrakových závojov, to je niečo čo by sme sa cítili oklamaní ak by sme v Palinkovom filme nenašli 🙂 A tak ak milujete hory choďte 🙂 tu sú najbližšie predstavenia. Úžasné na Paľkových filmoch je aj to, že dokáže nafilmovaný materiál majstrovsky zostrihať, takže z toho ozaj urobí zaujímavý a napínavý film a nie nudný dokument. Preto veľmi odporúčam jeho filmy aj pre deti, keď po obede si všetci chcete oddýchnuť. Naše najobľúbenejšie sú tieto:

  1. Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase

Toto je u nás top, jeden čas asi dva týždne sme nepozerali nič iné, film je o našich Tatrách čo je úžasné, ale Palinkovi sa podarilo zachytiť úžasný život, ktorý v nich je a tak prekrásne štíty ožili medveďmi, vkmi, vydrami, kamzíkmi, svišťmi či rysmi. Tento film filmovali dva roky a materiál, ktorý dali dokopy je úžasný… Garantujem, že zostanete sedieť pri telke s deťmi a zaľúbite sa do našich Tatier, možno prvý raz možno opäť.

2. Omo – Cesta do praveku

Tento film sa Zachymu páčil pretože sú tam hrochy, cestuje sa tma na člne a je tam kopa zvláštnych ľudkov – černochov z osád, ktoré sú takmer úplne odrezané od civilizácie, čo bolo skvelé, že takto si môžme porozprávať o tom, že ľudia žijú rôzne a v rôznych kútoch sveta, tento sa odohráva v Afrike na rieke OMO. Priznávam, že my už tretí rok, chodíme raftovať a to s účastníkmi práve tejto expedície, čiže nám to je o to bližšie, ale myslím, že zaujme aj tak 🙂

3. Tepuy – Cesta do hlbín Zeme

Veľké dobrodružstvo opäť úplne iný, kontinent, krajina aj ľudia – jaskyniari. Tu sa to hemží vrtuľníkmi a zlaňovaním, chodením s čelovkami a naozajstným objavovaním miest kam stovky tisíc rokov, žiadna noha nevkročila.

Paľko má kopec ďalších filmov, ktoré stoja za pozretie, kľudne objavujte samy, je podľa mňa úžasné ukazovať deťom skutočných hrdinov, zo skutočného sveta a podnecovať ich predstavivosť čo by oni chceli vidieť, dokázať či zažiť 🙂

A jeden bonus, s Palinkom sme sa naposledy rozprávali či by neurobil nejaký ten kurz pre deti, aby dokázali tiež zachytiť svoje dobrodružstvá v prírode a on povedal áno, takže držte palce aby sa nám to podarilo zrealizovať! Bolo by to pre deti 2stupňa a vyššie tak ak by sa vám niečo také páčilo  napíšte do komentov, že by ste sa pridali. Tešíme 🙂

 

 

Čo chcem prinášať svetu

Včera som pozerala film Nebezpečná krása o kurtizáne Veronike Franco a tam som si opäť uvedomila, čo chcem prinášať ženám. Chcem prinášať ženám poznanie ich vnútorného muža aj ženy a najmä schopnosť oddeliť tieto dve kvality a používať ich v správnych chvíľach a správnym spôsobom.

Poväčšinou má každá z nás nejaký spôsob akým reagujeme na situácie ako dosahujeme ciele. Náš svet je stavaný mužmi a tak mnohé spôsoby, ktoré hlavne úspešné ženy v práci preberajú sú mužské avšak žena, keď bude používať príliš veľa svojej mužskej energie, môže ju to aj zahubiť. Aj vo filme, keď Veronica v mužskom súboji veľmi potupí svojho protivníka a použije príliš veľa svojej mužskej sily, ten muž ju doženie pred súd a takmer ju to stojí život.

Naopak, keď jej matka hovorí, že je lepšou kurtizánou ako ona kedy bola, tak práve vtedy naráža na schopnosť Veronici používať svoju mužskú silu a vyzvať mužov do drobných súbojov, a obstáť v nich. Pretože bez mužskej schopnosti akcie a rozhodnosti, sme len bábkou v rukách druhých. A preto aj Veronica vďaka vnútornej mužskej sile zvládne situáciu keď jej francúzsky kráľ položí nôž na krk a ona namiesto toho, aby sa žensky zložila, zahrá s ním vyrovnanú partiu a potom prejde do ženy poddajnej vášnivej milenky a dokáže vďaka jednej noci zabezpečiť vojenskú podporu pre Benátky.

V Kurandere sa hovorí, že len žena môže inú ženu naučiť niečo o jej vnútornom, mužovi, pretože to zahŕňa prejdenie rôznych skúšok, kde si musíme siahnuť na hranice toho čo dokážeme. Strach je to čo nás najviac drží na mieste a bráni nám vykročiť a žiť svoje sny a tak naučiť sa pracovať so strachom a pochopiť spôsoby ako ho prekonať, zmeniť či dokonca použiť túto úžasnú energiu, to je niečo čo dokáže každú z nás posunúť za hranice toho čo je v našom živote možné a otvoriť bránu tomu čo sme si vždy želali aby sa stalo.

Avšak aj v takýchto skúškach je dôležité vedieť vnímať svoju ženskosť a učiť sa ako zapájať ženské kvality do mužských úloh. Pretože mužskú silu je dobré využiť krátkodobo, na výzvy alebo rázne činy, keď rozhodnutie už bolo urobené a teraz je dôležité urobiť krok. Zbaliť kufre a odísť, dať výpoveď, alebo naopak streliť gól, podpísať zmluvu či vypýtať si zvýšenie platu. Je to ja a cieľ a všetky prekážky medzi tým proste preraziť. Ale mnohé veci, ktoré zbytočne robíme mužsky nám prinášajú len oslabenie a problémy a tak je dôležité vnímať svoju schopnosť zapaľovať oheň v srdciach druhých, vytvárať z obyčajných vecí posvätné rituály, ktoré majú silu a neustále cítiť, lebo cit je základ každej ženy. Muži majú skratku do mozgu, ženy do srdca.

Áno takéto ženy by som si priala, aby chodili po našej zemi, cítiace čo je pre ne dobré, a schopné urobiť rázny krok ak je to úplne v rozpore s ich presvedčením, vzdelané a schopné rovnocennej partie s mužmi, ale zároveň aj poddajné, vášnivé, citlivé, schopné ukazovať a učiť láske mužov prostredníctvom milovania, nechať si pomôcť od mužov. Také ženy dokážu nasmerovať moc, ktorú držia v rukách muži tým správnym smerom. A ak môžem čo i len troškou prispieť k tomu, aby takýchto žien po svete chodilo čo najviac bude to pre mňa česť a potešenie.