Archívy značky: vychova

Dobrodružstvo v obývačke alebo naozajstní hrdinovia

Začnem tak light dobrodružstvom z obývačky 🙂 pýtate sa a to už ako? No jednoducho existuje jeden vzácny človek a práve na slovensku ovenčený mnohými cenami z celého sveta, ktorý chodí po rôznych dobrodružných miestach a prostredníctvom svojho objektívu dokáže tieto skvelé zážitky sprostredkovať aj nám všetkým. Áno hovorím o režisérovi Paľkovi Barabášovi a jeho filmoch. Práve včera som sa vrátila z premiéry jeho nového filmu Sloboda pod nákladom, ktorý mal až filozofický rozmer, zrovna tento film je viac pre mamičky a keďže bola premiéra večer tak som Zachynka nevzala so sebou keď ho pozrieme spolu dám vedieť ako sa mu to páčilo. Film je o štyroch starých pánoch nosičoch, ktorí majú viac ako 60 rokov, ale do dôchodku sa ani omylom nechystajú a stále ešte nosia na chaty 50 a viac kilové náklady. Rozprávajú o svojej láske k horám a o životných pravdách aj o tom čo ich stále drží v takejto kondícií, toto mne pripadá ako úžasný príklad, ktorý môžme ukazovať našim deťom, že je možné robiť čokoľvek a v každom veku. Zaznelo tam aj zopár silných posolstiev, pre mňa osobne bola najcennejšia veta, ktorú povedal Paľko Barabáš osobne, ale nesie sa celým filmom a to, že nosiči vždy svoj náklad donesú, koľko si naložia toľko donesú, čo ich cvičí k veľkej vytrvalosti a tomu, že čo som si nabral a začal to aj dokončím, čo ja osobne považujem za jednu z najdôležitejších vlastností v živote. To že vás čakajú nádherné pohľady na Tatry v každom ročnom období, zahalené do rôznych mrakových závojov, to je niečo čo by sme sa cítili oklamaní ak by sme v Palinkovom filme nenašli 🙂 A tak ak milujete hory choďte 🙂 tu sú najbližšie predstavenia. Úžasné na Paľkových filmoch je aj to, že dokáže nafilmovaný materiál majstrovsky zostrihať, takže z toho ozaj urobí zaujímavý a napínavý film a nie nudný dokument. Preto veľmi odporúčam jeho filmy aj pre deti, keď po obede si všetci chcete oddýchnuť. Naše najobľúbenejšie sú tieto:

  1. Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase

Toto je u nás top, jeden čas asi dva týždne sme nepozerali nič iné, film je o našich Tatrách čo je úžasné, ale Palinkovi sa podarilo zachytiť úžasný život, ktorý v nich je a tak prekrásne štíty ožili medveďmi, vkmi, vydrami, kamzíkmi, svišťmi či rysmi. Tento film filmovali dva roky a materiál, ktorý dali dokopy je úžasný… Garantujem, že zostanete sedieť pri telke s deťmi a zaľúbite sa do našich Tatier, možno prvý raz možno opäť.

2. Omo – Cesta do praveku

Tento film sa Zachymu páčil pretože sú tam hrochy, cestuje sa tma na člne a je tam kopa zvláštnych ľudkov – černochov z osád, ktoré sú takmer úplne odrezané od civilizácie, čo bolo skvelé, že takto si môžme porozprávať o tom, že ľudia žijú rôzne a v rôznych kútoch sveta, tento sa odohráva v Afrike na rieke OMO. Priznávam, že my už tretí rok, chodíme raftovať a to s účastníkmi práve tejto expedície, čiže nám to je o to bližšie, ale myslím, že zaujme aj tak 🙂

3. Tepuy – Cesta do hlbín Zeme

Veľké dobrodružstvo opäť úplne iný, kontinent, krajina aj ľudia – jaskyniari. Tu sa to hemží vrtuľníkmi a zlaňovaním, chodením s čelovkami a naozajstným objavovaním miest kam stovky tisíc rokov, žiadna noha nevkročila.

Paľko má kopec ďalších filmov, ktoré stoja za pozretie, kľudne objavujte samy, je podľa mňa úžasné ukazovať deťom skutočných hrdinov, zo skutočného sveta a podnecovať ich predstavivosť čo by oni chceli vidieť, dokázať či zažiť 🙂

A jeden bonus, s Palinkom sme sa naposledy rozprávali či by neurobil nejaký ten kurz pre deti, aby dokázali tiež zachytiť svoje dobrodružstvá v prírode a on povedal áno, takže držte palce aby sa nám to podarilo zrealizovať! Bolo by to pre deti 2stupňa a vyššie tak ak by sa vám niečo také páčilo  napíšte do komentov, že by ste sa pridali. Tešíme 🙂

 

 

Precítila som si čo potrebuje moje dieťa najviac: LáSKU a PODPORU

Je to zaujímavé, keď je človek dospelý nepamätá si už tak dobre čo bolo pre neho tým najdôležitejším keď bol malé dieťa a tak pri výchove svojich detí často tápame, čítame stohy kníh a príručiek a na všetko existujú minimálne dva protichodné názory a kopa vedeckých argumentov. A tak som už dlhšie obdobie celkom stratená čo je vlastne to najlepšie pre môjho synčeka.

Vždy a všade sa hovorí o láske, vtipné je, že väčšina z nás nemá ani len šajnu o tom, čo táto pravá láska znamená a ako ju naším deťom dať. Áno poväčšinou ju zažijeme pri narodení nášho dieťatka, ale ako sa dostať do tohto stavu, keď sme spojení so zdrojom, žijeme tu a teraz a naozaj prežívame pravú lásku? V škole to v každom prípade neučia ani na predôrodnej príprave v nemocnici. A tak som sa vydala hľadať ďalej postupom času som zistila, že existuje viacero spôsobov počnúc bubnovaním, tancovaním, drogami až po nehybné sedenie 2 a viac hodín. Úprimne toto nie sú úplne praktické návody, pre výchovu detí 🙂 Ja som nejakým zázrakom objavila Kristiána Beňa a jeho kurzy Matrix a vedomé bytie a Kvantoví rodičia, kde mi ukázal ako sa dá tento stav dosiahnuť behom sekúnd. Veľká vďaka Kristián! Z môjho zázračného sveta sa stal super zázračný, pretože keď som si dnes spomenula, že chcem na ceste reštauráciu tak mi smerovka Reštaurácia skočila priamo do cesty, ale späť k deťom. Deti a zvieratá majú tento kanál prirodzene otvorený a keď si ho ja otvorím môžem nádherne pozorovať ako sa obe skupiny prídu proste napiť z tohto zdroja. Ako dokážem nadviazať úžasný okamžitý vzťah s neznámimi deťmi, keď si rozumieme bez slov. A najmä ako môj synček je spokojný, usmievavý a zdravý. Ako sám dokáže používať svoju intuíciu a na neznámom kúpalisku, kde sme prvýkraát s istotou zaveliť že týmto smerom bude dobrá reštaurácia na obed a ona tam fakt je. Ako sa učíme robiť zázraky a keď sa naposledy porezal, tak pôsobením tejto čistej lásky sa mu ranka zacelila a prestala krvácať. Ja sama si dokážem hranie s ním užiť úplne inak. Kým som nebola napojená tak sa priznám mnohé jeho hry ma naozaj nebavili, pozerala som na hodinky, pretože som vedela, že ešte musím urobiť kopu vecí. Teraz – viem, že všetko má svoj čas, čokoľvek čo príde je ok a má nejaký zmysel a najmä je úplne jedno čo spolu robíme ja sa proste teším z jeho prítomnosti, z toho že ho môžem pozorovať a len tak byť s ním.

Druhý úžasný zážitok a poznanie som si oddniesla dnes zo semináru Denisky a Richarda – Prepis limbického odtlačku. Aj vám obom veľká vďaka, za všetky semináre, ktoré sme spolu absolvovali! Tu sme si zatancovali 🙂 a v spojení so zdrojom som si presnívala svoju minulosť. Je úžasné, že mozog verí tomu čo vidí aj keď je to len predstava a tak si každý z nás môže vytvoriť minulosť aj budúcnosť akú chce. My sme snívali o období od stretnutia mojich rodičov, cez moje počatie, pôrod, detstvo až po 18rokov. Čo som si ja najviac odniesla z tohoto bolo, že najdôležitejší a najpríjemnejší pocit z tohto obdobia, bol pocit podpory od mojich rodičov.Počnúc tým, že keď som sa narodila, tak na mňa čakal nádherný prsník, z ktorého som sa mohla dosýta napiť a teda hojnosť je vždy na doah ruky odo mňa. Ako aj to, že obaja pevne stáli za mojím chrbtom, akoby ma podopierali a pre čokoľvek som sa rozhodla – študovať zemepis, objavovať nové krajiny, maľovať či rozvíjať sa akmýkoľvek smerom, tak ma podporovali. A áno už som to čítala od mnohých osvietených učiteľov ako Osho či Naomi Aldort, ale naozaj si to precítiť bol úžasný zážitok. Táto podpora mi dala možnosť a silu nasledovať svoje poslanie na tejto zemi. Prinášala mi pocit, že nemusím nikomu dokazovať, že som dobré a poslušné dievčatko, ani to že som dosť dobrá vďaka prestížnej pozícii, samým jednotkám či skvelému autu, ale vlievala mi dôveru v samu seba, že ja naozaj najlepšie rozumiem tomu, čo je pre mňa dobré.  A najväčším povtrdením bol okamih, keď na moje 16 narodeniny som si predstavila chlapca, ktorý ma očaril a moji rodičia ma s dôverou nechali s ním ísť do izby a verili mi, že som na svoje prvé milovanie pripravená a budem si vedieť stanoviť hranice a viesť toho muža tak aby to bol pre oboch nádherný zážitok.

Áno takto chcem aby vyrastal môj syn s vierou v samého seba, s cítením samého seba, so spojením so zdrojom, ktorý ho povedie tou správnou cestou a ja ho budem na tejto ceste s radosťou sprevádzať, podpierať ho vždy keď to bude potrebovať a cez jeho rameno sa tešiť z jeho nádherného života.