Leadership po žensky

Dnes som bola na Star Wars 8 a v poslednej dobe si veľa drobností všímam ako v živote tak vo filmoch pretože niektoré pre mňa dôležité veci bývajú v nich krásne zobrazené. Nakoniec pred druhým prahom človek vidí aj smietku a pred vlastným ani poleno nie. A tak tu sú moje postrehy.

Bolo naozaj zaujímavé vidieť ako samovražedná, veľmi odvážna, akčná, náročná a narýchlo vymyslená akcia na záchranu odporu v podobe odpojenia sledovania na lodi tmavej strany síce priniesla kopu pekných scén, a vzrušenia, ale účastníkov len nechala vyčerpať kopu svojich síl a k ničomu neviedla. Teda vlastne viedla k prezradeniu druhého plánu a vyšším stratám. Naproti tomu pomalé rozvážne vedenie a riešenie Amilyn Holdo, ktorá si aj ako veliteľka dokázala zachovať ženskosť, by bez odhalenia prinieslo záchranu celej posádky prostredníctvom nebadanej evakuácie. Niekedy je naozaj lepšie odísť z boja ak sa dá vyhrať len za cenu veľkej straty. Pretože vrátiť a zopakovať boj sa dá vždy ak som neprehrala vojnu.

A post shared by Denisa Volekova (@dvolekova) on

A je zaujímavé ako sa mení Poe Dameron z mladého, odvážného a emóciami naplneného bojovníka na rozvážnejšieho, stále zapáleného, ale vodcu, ktorý dokáže ustúpiť keď to je jediné rozumné riešenie a vtedy mu Leia prenecháva vedenie.

„Vodcom, ktorý vyhráva sa stanem vtedy keď dokážem prijímať riešenia bez emócií, chrániť svojich ľudí a ustúpiť keď je to dôležité, aby mi zostalo dostatok síl a zdrojov na bitky, ktoré môžem vyhrať.“

Druhou dôležitou vecou čo som si všimla je práve pojdnanie o sile, o tom, že Sila so sebou prináša zodpovednosť. Zodpovednosť za to ako Silu vo svojom živote používam. Či s láskou alebo hnevom, pretože všetko čo vyšlem sa mi rovnakou kartou vráti a tak čím mám viac sily tým silnejšie vysielam a silnejšie dopady sa mi vracajú naspäť. A preto je dôležité vedieť kontrolovať svoje emócie, inak ma môžu zničiť.

A post shared by Denisa Volekova (@dvolekova) on

A posledná veľká pravda je, že veľké peniaze sa naozaj dajú zarobiť len keď človek hrá hru so systémom a prispieva tak ku všetkej tej chudobe čo tento systém prináša. A aj keď bojuje na ktorejkoľvek strane prispieva k vojne a preto veľkou pravdou je

“It’s all a machine, partner,” he warns. “Live free, don’t join.”  The Last Jedi,