Moje rozhodnutie stať sa mamou

Ja si úplne presne pamätám na ten okamih, kedy som sa rozhodla byť mamou. Bolo to pre mňa také zvláštne, ale veľmi prirodzené. Proste som s tým rozhodnutím nevedela nič urobiť. Ale bolo tu. A našťastie som sa nerozhodla ho poprieť. Ja som si ho v zásade moc nevšímala. Až spätne si uvedomujem ako veľmi ovplyvnilo moje rozhodnutia.

Aupairkovanie ma nenadchlo

Pamätám si túto zmenu hlavne preto. Lebo keď som mala 18násť tak som strážila deti ako auparka. A vtedy som jasne precítila, že keby som sa teraz stala mamou nebolo by to pre mňa nič moc. Proste by som sa musela obetovať. Trávili sme s rodinou leto v nádhernej vile na Kanárskych ostrovoch, ale mňa to proste nebavilo. Mala som svoje detská rada. Aj sme sa bláznili a vymýšľali rôzne veci. Ale oveľa viac ma napĺňalo, keď som cez víkend na jeden deň mohla zmiznúť windsurfovať do zálivu, či vyštverať sa na sopku.

Šéfove varovanie ma nerozhodilo

Preto, keď som nastupovala do svojej poslednej predmaterskej práce a môj budúci šéf mi hovorí. Ale musím Vás varovať: „Každá žena, ktorá u nás zostala dlhšie ako rok a pol otehotnela. Jediná, ktorá neotehotnela odišla.“ A nie ani v jednom tehotenstve nemal prsty náš šéf priamo :))) aj keď mať správneho šéfa pred tehotenstvom je dôležité, ale o tom inokedy. Moja odpoveď vtedy bola. Nebojte sa, mňa tu budete mať päť rokov. A áno v tej chvílke som bola úplne presvedčená o tomto tvrdení, pretože som mala rada svoj život. Cez týždeň som robila zaujímavú, náročnú a dobre platenú prácu. To s čím a s kým som ja robila tvorilo častokrát hlavné titulky správ. Takže som videla ja dopady toho čo robím a cítila, že to čo robím naozaj mení spoločnosť. Cez víkendy som veľa cestovala a hlavne športovala v prírode. Dokonca som prišla na Severný pól. Môj život ma napĺňal a bola som s ním spokojná. Na žiadne dieťatko tam nebol ani priestor ani som na neho nemyslela.

Zdravie ma priviedlo na novú cestu

Potom prišli moje akútne problémy s cyklom. A ja som začala hľadať cestu, ako ich vyriešiť, keďže mi klasická medicína nepomohla. Riešenie som našla. Moje telo však začalo produkovať inú zmes hormónov a ku mne odniekadiaľ z vesmíru prišlo volanie. V jednom africkom kmeni sa traduje, že matka začuje volanie svojho bábätka a ono k nej potom príde. Nepredstavujte si to zase nejako super poeticky. Ale ako veľmi obrazná metafora to celkom vystihuje celý ten proces.

Hormonálny mix napomáha rozhodnutiu

Ja osobne si hodne myslím, že je to podmienené práve zmenou mixu hormónov v tele. Akonáhle začneme produkovať viac ženských hormónov máme iné preferencie. Sama to mám na sebe viackrát odskúšané. A je to také kolečko. Keď som vo vysokom pracovnom nasadení, tak potrebujem vo voľnom čase adrenalínové športy, kde to všetko zo seba vybijem. Vtedy moc na materstvo nemyslím a je pre mňa dôležitá kariéra. Ja som si voľakedy vôbec nedokázala predstaviť, že by som nemala kariéru. Proste ma to veľmi duševne napĺňalo. Po roku materskej som nastúpila na pozíciu, kde každý kto uvidel moju vizitku tak uznanlivo prikývol. Je pravda, že aj túto rolu už som robila úplne iným spôsobom ako pred materskou a nakoniec som práve vďaka svojej ceste z tejto pozície odišla. Čo však je na tom celom zaujímavé je, že po objavení svojej ženskej stránky a tým ako som ju liečila a dávala jej pozornosť. Stratila sa moja potreba po výkonoch, adrenalínových športoch a prišlo rozhodnutie mať bábätko. Počas materskej som tiež vôbec nepotrebovala horolezectvo, zjazdovanie či kaňoning. A to je jedno z vodítok k Vášmu vlastnému rozhodnutiu. Mne pomohlo zvoľnit v práci, dať priestor, čas pozornosť liečeniu svojich ženských diagnóz – prírodne tomu sa budeme venovať ďalej a objavovať svoje ženské ja. Ženské hormóny už odvedú ďalšiu prácu za nás. Len sa tomu potrebujeme poddať. A dovoliť si to.

Denisa Volekova
Mentorka úspešných žien na ceste za bábätkom. Sprevádza ženy na ceste nastavenia si psychiky, upratania si života, uvoľňenia tela a naštartovania hormonálneho sytému. Sama si prešla náročnou, ale úspešnou cestou za otehotnením.