Ako zaspať – časť 2 – Myšlienky

Väčšina z nás pracuje celý deň takzvane „hlavou“ a preto našim hlavným pracovným nástorjom sú myšlienky. Či už sú to tvorivé myšlienky, znalosti či predošlé skúsenosti to ako s nimi pracovať je vyvolať si ich z mozgu prostedníctvom myšlienok. Preto je dôležité odložiť tento náš pracovný nástroj avšak je to náročnejšie ako zaklapnúť počítač.

Pozorovateľ

Základnou chopnosťou, ktorú potrebujete pre to, aby sme sa vedeli oddeliť od myšlienok, je pochopiť, že ten hlas čo nám beží v hlave (nie nebojte sa nemáte schyzofréniu ani inú suševnú poruchu), tak ten hlas nie je úplne celé Vaše bytie. Že okrem toho, že ste rozprávajúci vo Vašej hlave, tak môžte byť aj pozorovateľ. Toto je releatívne veľká téma a za mňa ju úplne najlepšie zvládol Eckhart Tolle v knihe Sila prítomného okamihu kniha, audiokniha, ja som to plne pochopila pri ceste po diaľnici z Bratislavy do Prahy niekde na Vysočine, ale nie hneď prvú jazdu. Eckhart hovorí, že sa potrebujeme postaviť do role pozorovatea a ja sním plne súhlasím. To znamená, že potrebujeme byť schopný myšlienky najprv začať pozorovať. Je celkom možné, že už tento prvý krok vám prinesie úspech a namiesto počítania ovečiek, proste len budete pozorovať svoje myšlienky a zaspíte.

Presmerovanie

Ak to nevyšlo, máme druhý krok a to je presmerovanie pozornosti. Keďže už chápeme, že myšlienky nie sú 100% nás tak sa od nich vieme oddeliť a môžme svoju pozornosť presemrovať na niečo iné, najlepšie je to na njeakú fyzickú činnosť. Nebojte sa môžte zostať v posteli je to dýchanie. Ak sa budeme sústrediť na dýchanie, je pravdepodobné, že naši myšlienky sa ukľudnia.

Ak sme naozaj veľmi vybudení, je fajn začať napríklad s chodením, ideálne večerná prechádzka, ale taká pri ktorej sa sústredíme na naše nohy a na jednotlivé kroky, ktoré robíme, nie také, ktorú pretelefonujeme alebo pri ktorej budeme robiť strategické plány na budúci rok. Stačí aj keď si len po byte či spálni pochodíme, ale ideálne je chodiť čo najpomalšie, naozaj, naozaj pomaly a sústrediť sa na to ako cítime každý jeden krok na šľape, od päty až po špičku. Predstavte si, že chodíte po rozbitom skle a dávate pozor, či vás náhodou niektoré to sklo na nohe neporezalo.

Bonus: V chodidle máme nervové zakončenie orgánov celého tela a pri takejto dôkladnej chôdzi si ich všetky poriadne premasírujeme. Ako vyzerá pomalá chôdza vám nahrám do videa.

Techniky na rozptýlenie myšlienok

Ak ani toto nezabralo pokračujeme ďalej. Máme tu rôzne techniky na rozptýlenie myšlienok.

Mraky – predstavte si, že vaše myšlienky sú mraky a plávajú po oblohe, a vždy keď nejaká príde tak vy ju pozorujete ako pláva a za chvíľku zase ako oblak odplávava preč. Neodháňať, nepriečiť sa proste ju len nechať odplávať.

Myš v diere – predstavíme si myšaciu dieru a každá naša ďalšia myšlienka je ako myš a my sme mačka a číhame na ňu. To znamená, že všetku našu pozornosť sústredíme na to, kedy sa objaví. Aká bude tá naša ďalšia myšlienka? Kedy sa objaví? Kde trčí? Kedy tu už bude? Pozorne číhajte.

Ostatné techniky a ďalšie postupy s vami pozdieľam čoskoro 🙂

d.volekova@gmail.com
description