Návod na zaspanie – časť 1 – Emócie

Aj vám často v hlave skáču myšlienky ako tryskajúce kone a je pre vás veľmi ťažké zaspať? Nie ste v tom sami, v súčastnosti zhruba 30% populácie trpí nespavosťou. To nám ale nepomôže poďme sa teda pozrieť skôr na to čo s tým.

Emócie – toto slovo k nám prišlo z angličtiny a tam sa píše ako E – motion – motion znamená pohyb a E môže byť interpretované ako Energy čiže energia v pohybe. Áno práve emócie dodávajú našim myšlienkam obzlášť veľkú energiu. A teda, keď si ideme ľahnúť s tým, že sme nepustili nejakú výraznú emóciu z dňa, bude naše zaspávanie naozaj náročné. To keď si prehrávame v hlave ako nás naštval kolega, partner či dcéra, to nám určite zaspať nedovolí. Takže čo s tým?

  • Prvým krokom je emóciu a situáciu si uvedomiť a pomenovať.
  • Druhým a celkom ťažkou, ale veľmi dôležitou je za situáciu poďakovať, pretože sa stala pre nás, aby sme niečo pochopili. A pozor naozaj precítiť vďačnosť, že sa nám niečo také stalo, aj keď to bolo náročné, bolestné a zložité.
  • Tretím krokom je odpustiť tomu človeku a prijať ho, najlepšie s náklonnosťou, pretože je vlastne naším učiteľom, tým, že sa na neho budeme hnevať jemu veľmi neublížime, oveľa viac ubližujeme sebe.
  • Ak toto všetko zvládneme, tak sa naše emócie určite ukľudnia. A je pravdepodobné, že spokojne zaspíme.
  • Je však veľmi dobre možné, že sa nám nepodarí úspešne zvládnuť nejakú čas tohto procesu a teda myšlienky nám budú víriť v hlave aj naďalej. Čo s tým si povieme ďalší týždeň 🙂
d.volekova@gmail.com
description